مطالب مفيد مطالب مفيد .

مطالب مفيد

اهواز

اهواز مركز استان خوزستان يكي از كلان‌شهرهاي ايران است. اين شهر كه در بخش مركزي شهرستان اهواز قرار دارد، در موقعيت جغرافيايي ۳۱ درجه و ۲۰ دقيقه عرض شمالي و ۴۸ درجه و ۴۰ دقيقه طول شرقي، در بخش جلگه‌اي خوزستان و با ارتفاع ۱۸ متر از سطح دريا واقع شده‌است.

بر پايه آخرين آمار رسمي، ۳۲٪ مردم استان خوزستان در كلان‌شهر اهواز زندگي مي‌كنند. از اين جمعيت ۳۵٪ در حاشيه شهر مستقرند و از اين رو پس از كلان‌شهر مشهد، اهواز جايگاه دوم حاشيه‌نشيني را داراست. ۵۱٪ نفت شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب كشور ايران، در اهواز توليد مي‌شود و برخي از بزرگترين كارخانه‌هاي مادر كشور در اين شهر جاي دارند.

شهر اهواز با ۳۱,۸۰۰ هكتار مساحت، سومين شهر وسيع ايران پس از تهران و مشهد است.[۴] جمعيت آن نيز در سرشماري سال ۱۳۸۵۱٬۰۵۹٬۴۶۱ نفر بوده كه اهواز را در جايگاه هفتمين شهر پرجمعيت ايران قرار مي‌دهد.[۵]

كارون پرآب‌ترين رود ايران با سرچشمه گرفتن از كوه‌هاي بختياري، با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقي و غربي تقسيم نموده و جلوه زيبايي به شهر داده‌است.

وجود كارخانجات بزرگ صنعتي، تأسيسات اداري و صنعتي شركت مناطق نفتخيز جنوب و شركت ملي حفاري ايران،اهواز را به يكي از مهم‌ترين مراكز صنعتي ايران تبديل كرده و همين امر سبب شده كه مهاجران بسياري روي به اهوازكنند.

شهرهاي اطراف اهواز عبارتند از: شهرهاي تاريخي مسجدسليمان، دزفول، انديمشك و شوشتر و شوش در سمت شمال، رامهرمز،هفتكل، ايذه، باغ ملك در شرق، بهبهان، ماهشهر، شادگان و خرمشهر در جنوب و سوسنگرد، هويزه و بستان در سمت غرب.

اهواز از سال ۱۳۵۵ ش از نظر جمعيت شهر اول خوزستان بوده‌است و پيش از آن آبادان اين رتبه را در خوزستان در اختيار داشت.[۶]

اهواز كنوني محور ترانزيتي بسيار مهمي است، كه به‌وسيله راه‌هاي زميني و ريلي و هوايي ساير نقاط كشور را به بنادر مهم آبادان،خرمشهر، بندر امام خميني و ماهشهر پيوند مي‌دهد. همچنين با وجود پايانه و بازارچه‌هاي مرزي شلمچه و چزابه در نزديكي اهواز، اين شهر به طور مستقيم متأثر از ترافيك كالا و مسافر و مسافران سياحتي و زيارتي ايراني و عراقي است.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ساعت: :: توسط:مانا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :